Sport

Succes senzațional!

O jucătoare de tenis din Prahova a învins un fost lider mondial. Sinăianca Ana Bogdan a reușit s-o bată pe Jelena Jankovic, principala favorită a turneului și fost număr 1 în lume! Ana nu i-a lăsat nicio șansă Jelenei câștigând în fața ei după doar două seturi. Prahoveanca s-a impus cu 6-2, 7-5 în turneul brazilian de la Florianopolis. Ana Bogdan a învins-o pe fosta lideră mondială, tenismena din Serbia fiind cu aproape 100 de locuri mai sus în clasamentul WTA. În prezent, sârboaica ocupă poziția 29, în timp ce sportiva din Prahova se află pe locul 127.

Este cel mai tare succes, de până acum, al Anei după ce în 2009 reușea să ocupe locul 2 mondial la nivel de junioare. 2016 este un an pozitiv pentru jucătoarea de tenis care a început să confirme în circuitul profesionist. Ea a realizat o urcare constantă în clasamentul mondial, ajungând, săptămâna trecută, pe cea mai bună poziţie de până acum, locul 123. Ana are 23 de ani și o va întâlni pe Liudmila Kicenok, locul 363, din Ucraina, în sferturile de finală ale competiției din Brazilia, acolo unde este calificată o altă româncă, Irina Begu. După succesul împotriva lui Jankovic, sportiva din Sinaia și-a asigurat un cec în valoare de 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA.